Опубліковано зауваження до проекту про Службу фінрозслідувань

04 Травня 2017 (0)
Аа Аа

Мінфіну повернули на доопрацювання законопроект про Службу фінансових розслідувань. Міністр фінансів назвав це саботажем реформи та пообіцяв звернутись до Президента, а Д.Шимків, секретар Нацради реформ, тим часом оприлюднив свого листа до Мінфіну з цього приводу та відповідні додатки – зауваження.

У своєму листі він, зокрема, звертає увагу на слова П.Порошенка стосовно превалювання у роботі органу, створеного на заміну податкової міліції, аналітичної складової. Поряд з тим проект про СФР, зазначає Д.Шимків, пропонує наділення посадових осіб Служби фінрозслідувань, які мають спеціальні звання, правом застосування широкого спектру поліцейських заходів.

Що стосується зауваження від МВС, то в міністерстві звертають увагу на такі положення проекту про СФР:

- розпорошення функцій із розкриття та розслідування злочинів у сфері економіки;

МВС вважає, що всі економічні злочини слід віддати Службі фінрозслідувань та відповідно розширити перелік злочинів, які віднесені проектом до підслідності Служби. Тут слід відзначити, що в Мінфіні з цього приводу неодноразово повторювали, що немає сенсу віддавати СФР всі такі злочини, оскільки в противному випадку потрібно буде створено громіздкого «монстра» (планувалось, що чисельність СФР становитиме 3 – 3,5 тис. осіб). Втім, МВС дотримується іншої думки та наводить значний перелік статей Кримінального кодексу України, які слід віднести до підслідності СФР.

- суб’єктивний оціночний критерій при віднесенні злочинів до підслідності СФР;

Відповідно до проекту СФР реалізовує політику з питань запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності, які прямо чи опосередковано заподіюють шкоду публічному інтересу у сфері інтересів. Саме термін «публічні інтереси у сфері фінансів» викликав у МВС зауваження, оскільки в документі немає його визначення. Окрім того, посилаючись на норми КК, в МВС звертають увагу на таке формулювання як «кримінальні правопорушення, які несуть суттєвий негативний вплив на національну економіку, сприяють її тінізації, масштабній недобросовісній конкуренції, витоку капіталу та іншим негативним явищам, які уповільнюють темпи економічного зростання та загрожують національним інтересам у сфері економіки».

- не передбачено повноваження СФР із складення адміністративних протоколів;

В МВС скаржаться, що в проекті не передбачено завдань для СФР щодо виявлення адмінправопорушень, а єдине адміністративне правопорушення, складення протоколу за яким збираються доручити СФР, стосується не виконання законних вимог посадових осіб СФР. Натомість в МВС вважають, що логічно було би наділити СФР правом складати протоколи про адмінправопорушення, які сьогодні віднесені до компетенції податківців.

- неузгодженість положень проекту з нормами Кримінального процесуального кодексу щодо питань процедури реєстрації та початку досудового розслідування. Також незадоволені в МВС порядком передачі проваджень до СФР.

Зокрема, відзначається, що проектом не передбачено процедуру та строки передачі кримінальних проваджень, які зараз знаходяться у провадженні слідчих податкової міліції.

- дискримінаційне обмеження до участі в конкурсі;

Мова йде про те, що проект передбачає заборону на участь в конкурсі на посади в СФР осіб, які після 2010 р. проходили службу на посадах слідчих та / або оперативних посадах в підрозділах правоохоронних органів з протидії економічним злочинам.

- безпідставність вимог про передачу інформаційних баз МВС до Служби фінрозслідувань;

Так, відповідно до проекту МВС повинно забезпечити передачу СФР інформаційної бази, закріпленої за відповідними підрозділами, у частині необхідній для створення та функціонування Служби. Окрім того, положення проекту передбачають прямий доступ СФР до інформаційних систем, реєстрів та банків даних, адміністратором яких є держоргани, на підставі укладених з ними угод. Натомість в міністерстві відзначають, що доступ до баз даних МВС має здійснюватися лише за визначеною законом процедурою.

Тож Мінфіну пропонується обговорити положення законопроекту про СФР з бізнесом і громадськістю та узгодити його з Мін’юстом, МВС, Мінекономрозвитку, СБУ та ГПУ.

З урахуванням таких пропозицій щодо обговорення та погодження законопроекту залишається відкритим питання щодо терміну реєстрації документу у парламенті.

Зі всіма документами можна ознайомитись на сторінці Д.Шимківа у Fb за наступним посиланням.

Також читайте «Служба фінрозслідувань: від аналітиків до спецпідрозділу».

Попередня стаття Наступна стаття